Yeni Seri
MARAŞLI NEW YORK'TA YAŞASAYDI

...
"Tarih, sadece onu kontrol etmeye çalışanlara hizmet ederken, anıların ateşini söndürenler, onu bir sonraki nesle aktaramayanlar, gerçeğin şiddetli ve heybetli ateşini de söndürürler. Bu insanların çok tehlikeli ve akılsız oldukları unutulmasın ve bilinmelidir ki, bu yanlış tarih, gerçeği hatırlayan ve gerçeği arayan kişilerin masum kanıyla yazılmıştır."
Bu şiarden yola çıkarsak bendeniz de," Maraşlı New York'ta Yaşasaydı" isimli kitabımla, anıların ve olayların ateşini söndürmemek, nesilden nesile aktarmak istedim.
Umarım hedeflerime ulaşmışımdır.
Tanrı Türkü Korusun...
Sevgi ve muhabettle...
Satın Al

Yeni Seri
HAYATIMIZDAKİ ÖNEMLİ KARARLARI NASIL VERDİK

...
“Kararlarımız, hayatımızı bazen olumlu bazen de olumsuz etkiler. Her kararımızdan kendimize ders çıkararak daha emin adımlarla ilerleyebilmeyi öğrendiğimiz zaman hayatta doğru ve etkin kararlar verebiliriz. Kişilerin kendi hayatlarıyla ilgili kararlar verirken düşünmesi gereken en önemli nokta kendileri ile baş başa kaldıklarında kararının gerçekten onları mutlu edip etmediğidir.”
Eda GÖKDEMİR
“Geçmişte aldığımız her karar olumlu ya da olumsuz bir şekilde bu günümüzü ve geleceğimizi etkiler. Alınan her karar insanın benliğini oluşturur. Yanlış karar vermekten korkmayın ama yanlış olduğunu düşündüğünüz kararınızdan dönmekten de çekinmeyin. Her insan geleceğini geçmişte aldığı kararları ile belirler.”
Emine VİCDAN
“Aldığımız kararlar bizi nasıl etkileyeceğini bazen tahmin edemiyoruz. Seçimlerimizin hayatımızda o kadar büyük bir yeri olduğunu ve hayatımızı bu denli etkilediğini seçimlerimizin sonuçlarını gördüğümüzde fark ediyoruz. Hatta bazen seçim yaptığımızı bile fark etmiyoruz.”
Esra DİZMAN
“Hayatımızda başarılı-başarısız mutlu-mutsuz olmamızı belirleyen en önemli şey yaptığımız seçimler ve vermiş olduğumuz kararlarımızdır. Peki, kararlarımızı alırken bizi neler etkiliyor, neleri dikkate alıyor ve kararlarımızı nasıl veriyoruz. Peki, hayatımızın en önemli kararı nedir ? Kararlarımız ne kadar doğru veya sonraki yaşantımızda ne kadar ve ne derecede etkileyecek bunu bilmek mümkün mü ?”
Kübra GEZER
“Geleceğimizi kurgulamak, yaptığımız büyük bir seçimdir ve planlamak çok önemlidir. Fakat geleceğimizi gerçekleştiren, her gün yaptığımız küçük seçimler, aldığımız kararlardır. Kendiniz için en doğru seçimleri yapmanız ve en doğru kararları almanız dileğimle.”
Muhlise SOLAR
...
Satın Al

Yeni Seri
NE KADAR BEKLERSİN

Doğa olaylarına ait bu isimler iki aileye ve onları birbirlerine bağlayan insanlarda olursa hayatları nasıl ilerler? Yoksa bunların isimleri ile bir bağlantısı yok mu? İsimleri birbirlerine bağlı olmasalar da yaşayacakları şeyler onları kendilerine bağlayacaktı. Ölüm bu iki ailenin fertlerini birbirlerinden ayırdığı halde bile onları gene de bağlayan bir şey vardı. Aşk...
Satın Al

Yeni Seri
DRAMATİK EDEBİYATIMIZDA ELEŞTİRİ

Türk ve Dünya Tiyatro Edebiyatı uzmanı olan Prof. Dr. Enver Töre’nin elinden çıkan bu yeni çalışma; 42 yıllık bir birikimin süzülerek, özenle hazırlanmış sonucudur. Belgelere ve metinlere dayanılarak hazırlanan Dramatik Edebiyatımızda Eleştiri (1908-1914), tiyatro hayatımıza yeni yorumlar, yeni bakış açıları ve yeni bilgiler taşıyor. Bilhassa üniversitelerin ilgili bölümleri ile tiyatro severler için; maziden esintiler taşıyan, bu çalışma, sahasındaki
boşluğun doldurulmasına ciddî katkıda bulunacaktır.
Liman Yayınevi olarak, bu önemli çalışmasından dolayı Prof. Dr. Enver TÖRE’yi kutluyoruz.
Siz değerli okuyucularımıza da böyle önemli bir eseri takdim edebildiğimiz için mutluyuz.
Türk âlimleri, yeni ve metodlu bakış açılarıyla kültürümüze katkıda bulundukları sürece; Liman yayınları olarak, bizler de gerekli destekleri sunmaya gayret edeceğiz.
Satın Al

Yeni Seri
SOLGUN HAYATLAR

İkinci kattaki daire beşin kapısından her geçtiğimde soluğum kesilir gözlerim dolar kimi zamanda birkaç damla yaş dökülür yanaklarıma, içimde derin bir burukluk oluşur, o yüzden hiç geçmek istemem o dairenin önünden, çünkü bu dairede benim insanlığa, temiz kalbe, iyi niyete olan inancım ve güvenim yıkıldı.
Satın Al

Yeni Seri
GÖNÜLDEN GÖNÜLE

1950 Diyadin doğumlu. A.Ü. Hukuk Fakültesi mezunu. Emekli noter. A.Ü. Hukuk Fakültesi ve Adalet Yüksek Okulu öğretim görevlisi. Ecevit Vakfı mütevelli Heyeti üyesi. TRT Müzük Kanalında Yayımlanan "Gönüller Meclisi" programının danışmanı.
Halen Ankara Barosuna kayıtlı avukat. Parlamenterler Kültür ve Müzik Derneği ve Korosu başkan yardımcısı. 17. Dödem Ağrı milletvekili. Noterler Birliği yönetim kurulu üyesi. 300 civarında şiiri çeşitli bestekârlar tarafından bestelendi.
Satın Al

Yeni Seri
BETONDAN SICAK YUVA

...
Bazen heybetli bir ağa basını
Bazen de elinde arabası bir şeyler satanı
Hiç aciz olmaz ki o görürsün
Kaldırımlar her canlıyı aynı tutarlar
Nice canlar geldi geçti üzerinden
Söyle acizlik gördün mü hiç birinden
Nice kahkalar nice hüzünler gördün
Kaldırımlar bir anlat da dinleyelim senden
...
Satın Al

Yeni Seri
SESSİZ DÖNGÜ

Niye "sessiz" bir "döngü" bu? Bu ismin anlamı belki de insanlığın sürekli başından geçen ama hiçbir zaman önü alınamayan bir döngüden geliyordur. Bu döngü öylesine acımasız ve ölümcüldür ki hiç durdurulamaz. aynı şekilde eğer bu kadar ölümcülse bunun arkasında tek bir neden vardır; sessiz oluşu. Sessizdir çünkü fark edilmez, hep onun ağına düşülür, ondan ders çıkarılması yerine o hep takip edilesi bir olgu olarak görülür. Bu insanlığın başından hep geçen bir döngüdür; bir "sessiz döngü"dür bu. İnsanlıkta geçmişin acı ve ölümcül tecrübelerinden ders almayan, aksine kendini o acı ve ölümcül tecrübelerin yarattığı durumlara düşüren kişiler topluluğudur bu halde. Her zaman ama her zaman bu tecrübeler söylensede, ağızdan ağıza "sessizce" söylentiymiş gibi dolansada asla gün yüzüne çıkıp birer gerçek olmaz, belki de. Ve insanlık bir gün, bu günün ne zaman olacağı ne kadar tartışmalı olsa da, geriye yönelik bütün anılarına baktığında, "meğerse bu bir döngü halindeymiş!" diyebilir...
Satın Al

Yeni Seri
AZIM ÇOĞUM VARIM YOĞUM BİR

Sevdim seni kır çiçeğim,
Seviyorum, seveceğim!..
Hem hayalim, hem gerçeğim,
Benim güzel sevdiceğim...
Hoş bakışın, hoş gülüşün,
Yürüyüşün, süzülüşün,..
Fay çatlatır üzülüşün,
Kurtuluş yok, öleceğim!..
Satın Al

Yeni Seri
BU MİLLETİN GİZLİ SAHİPLERİ

Gökkubbe çökmeden yağız yer yarılmadan, kanınız, canınız ve asbrınız pahasına yürütegeldiğiniz bu davanın; MUHAMMED MUSTAFA’NIN NÜBÜVVETİ, ALİ’YÜL MÜRTEZA’NIN VELAYETİ ile doğrultup güçlendirildikten sonra ALEME NİZAM verme hedefinde ulaştırdığınız (Japon Denizi’nden Mans Denizine) en üst nokta için sizlere SONSUZ şükranlarımızı sunarız. Töre’nin; Hayalimizin daha ilerisine, Yerkürenin NİZAMİ ile evren SONSUZLUĞUNA, hükmetme hedefine ulaşması için coşkuyla ve emin adımlarla yürümeye devam edeceğimize,
And olsun, And olsun, And olsun
Satın Al

Yeni Seri
YADIRGI

“İnsanlığımızın bittiği yerdi” kızım dedi Osman Amca. O askeri de aşağıdaki yaralıları da öylece bırakıp kaçtık. Tek düşündüğümüz şey bir an önce kaçmaktı oradan. Nereye kaçacağımızı da bilmiyorduk aslına, öylesine kaçıyorduk o an. Bir saat sonramızdan bile emin değildim.”Tek bir şeyden emindim, yaşadıklarımız bizi insanlıktan çıkarmaya başlamıştı.
Oysa gece yarısından beri pek çok yere telefon açmışlar ve pek çok yerden de telefon beklemişlerdi. Özellikle de şu anda tek istedikleri şeydi gelecek bir telefon ama şu anda çalan telefonun, bekledikleri telefon olmadığını biliyordu baba yüreği.
Lanet olasıca ahize o istemediği halde eline geldi. Lanet olasıca haber istemediği halde kulağına girdi. O anda da Nikos, elindeki telefonla birlikte yere düştü. Bağlıklar, çığlıklar arasında telefonu eline alan Agatis, Sencer Bey’in “başınız sağ olsun” sözünü duydu.
Satın Al

Yeni Seri
HALİL İBRAHİM SOFRASI

Bir toplumun kültürü hakkında harici kaynaklardan ziyade dâhili kaynakların daha çok olması önemli bir detaydır. Yazabilmek, okuyabilmek, tartışabilmek ve çözüm üretebilmek… İstenildiği zaman bilinçli bir toplum için bu saydığımız yapılacaklar listesi zor değildir emin olun. Lakin gelin görün ki acziyet damarımız bizi göz göre göre atalet cenderesine sürüklemektedir. Böylesine ciddi bir durum karşısında okuyabilmek, yazabilmek, bilgi sahibi olabilmek, fikir üretebilmek inanınız zor değildir. Gelişim karşısında aciz ve güçsüz hamlelerle yerinde saymaktansa oturmak yeğdir. Ancak artık kalkınız ve dikkat kesiliniz. 
Satın Al

Yeni Seri
ŞİİRE YOLCULUK

Her ölçüde şiirin kuralları vardır." Ben böyle yazıyorum." düşüncesiyle yazılan şiirlerin çoğu, mısraları yan yana getirince mektup haline gelir. Şiir değildir.
Bu kitap, sizlere gerçek anlamda şiir yazma kurallarını öğretecek bir kitap. Her ölçüde hatasız şiirler yazmak istiyorsanız çözümünü elinizde tutuyorsunuz.
Yapacağınız şey okuyup anlatılanları uygulamak.
Ayrıca şiirle ilgili, bağlaçlarla ilgili, noktalama işaretleriyle ilgili genişletilmiş pek çok bilgi, cebinizde taşıyacağınız ikinci baskı olan bu kitapta.
Satın Al

Yeni Seri
KURTULUŞ ÇAĞRISI

Beri gel ey sevgili kâri!
Rabbimizin ayetlerini okuyup paydâş olalım. Tefekkür deryasına beraber dalıp haldâş olalım. Hucurât’ın
eşiğinde soluklanıp kardaş olalım.
Bil ki: Allah’ın Kitabı içinde yeri ve ehemmiyeti
bambaşka olan, Peygamberimiz’in bir ömür boyu
tilavet etmeyi asla terk etmediği bir sûre vardır. Bu sûre
Mülk sûresidir. Bugün inşallah bu sûreyi sana arz etmeye
çalışacağım.
Satın Al

Yeni Seri
SİMURG

DÎBACE:
(yüreğimin kaf dağında bir yazgıydı sîmurg
küllerinden yeniden yazılan)
serçe kanadında bir ağırlık
kuş yüreğinde bir çırpınıştı yaşadığım
yangın olup maveraya
bir hevesti yolculuğum
suya değdiğinde bir kelebek kanadı
kaç kez titredi yeryüzü
bütün canlılar secdeye vardığında
yapayalnızdı sîmurg
yılanlar çıyanlar diyarında
nefsine yenildi insan
daha ilk sınavında
Satın Al

Yeni Seri
GÜZ YAPRAĞI

Bir bir geçiyor yıllarımız
Bir bir geçiyor yıllarımız, nazla niyazla
Vallahi şu sîne kanıyor, senden uzakta
Artık çekemem, dertlerimiz, kalbime fazla
Vallahi şu sîne kanıyor, senden uzakta
Satın Al

Yeni Seri
BU HİKÂYE SENİN İÇİN

Öğrencilerimden öğrendiğim, çocukça sevebilmenin ve güzelliğinin dışa vurumudur bu öyküler. Yaşanmışlıkların, özlemlerin, hayallerin, beklentilerin dile gelişidir belki de...
Okuyan herkesin kendinden bir şeyler bulacağı ya da “İşte Bu Benim Hikâyem” diyebileceği duygu sağanağıdır. Zaman zaman geçmişle hesaplaşma, zaman zaman geleceğin hayalini kurmak, en önemlisi her yerde her durumda sevgiyi taşımak ve sevgiyi büyütmek için yazılmış bu öyküler, umarım okuyanda bambaşka bir tat bırakacaktır.
Satın Al

Yeni Seri
DURU KONUŞUYOR

Merhaba, ben Duru. Topla oynamayı severim. Uyumayı, sayı saymayı... 15, 17, 18, 21, 18, 25...
Beni göremezsiniz. Ben görünmezim. Gördüklerimi anlatmak için birini bulmak, bir kaplumbağa. Çünkü sadece kaplumbağalar görür beni. Bir de sihirli bir TOPUM var.
Ben ne istersem onu yapar. Ne istersem.
Satın Al

Yeni Seri
HAGANAPİNGO

SU GİBİ HİKÂYELER serisinin İkinci kitabı olan Haganapingo da, kadınların seçilme duygularına dokunuş, yıllarca gerçekleştirmek için mücadelesini verdiği hayallerine öldükten sonra kavuşan bir yazarın ölüme direnişi, toplumun korkarak baktığı cezaevlerinden bir kesit, bir öğretmenin acı sonu, bir trafik kazasının anatomisinin çıkarılması gibi yedi hikâyeden meydana gelmiş bu kitabı da çok akıcı bir anlatımın verdiği zevkle okuyacaksınız.

Satın Al

Yeni Seri
GECE

Su gibi akıcı bir üslupla yazılmış, bazen bir kedi yavrusunun bazı şeyleri değiştirdiği; bazen iç sesin insanı hayata bağladığı; yine bazen kendinden kaçış arzusunun rüyalanışı; vitrindeki bir yansımanın hayatı değiştirmesi ya da söylenen bir cümlenin yeri geldiğinde dünyanın en güzel cümlesi olması gibi sekiz ayrı konunun işlendiği SU GİBİ HİKÂYELER SERİSİNİN ilk kitabı. Elinizden bırakamayacaksınız.

Satın Al

Yeni Seri
YÜZÜK

İnsan davranışlarına ben, sen, biz önceliklerinden herhangi biri hâkimdir. Bu kitapta “Sen” odaklı bir karı kocanın mutluluğunu görünce “ Neden ben?” sorgulamasına girecek, günü, öldüğü günün sabahında yeniden başlatan yüzüğe sahip olmak isteyeceksiniz. Dudaklarınızda tebessümle okuyacağınız bir roman

Satın Al

Yeni Seri
YEŞİLİN RÜYASI

Aşk gerçekse ve aşkı kalbinde saf sevgi olarak gerçekten görüyorsan sonuna kadar vazgeçme.

Kırmızı kar tanesi eninde sonunda ellerine düşer ve sonsuz düşler başlar.

Satın Al

Yeni Seri
YERLİ BİLİMKURGU YÜKSELİYOR

Yerli Bilimkurgu Yükseliyor platformunun gelenekselleşen öykü seçkisinin üçüncüsü ile sizlerleyiz.
Seçki, bu yıl 42 yazarın kaleme aldığı birbirinden güzel öyküyle hayat buluyor. Ayrıca bu yıl diğerlerinden farklı olarak seçkide
iki çizgi romanımız var...
Satın Al

Yeni Seri
1000 DEAD END of DARWIN

We need to consider Darwin’s statements on evolution in two parts: Firstly, his comments on the findings of scientists before him, of which most are correct; secondly, his own theory and views, all of which are incorrect. Prof. Dr. Ahmet AKYÜREK
Satın Al

Yeni Seri
ASKER ve AKADEMİSYEN

Bu kitabın yazarı asker ve akademisyendir. Yazarın askeri ve akademik hayatının öyküsü bu kitapta yer alıyor. Bu kitap bir roman değil, ancak uzun bir eğitim, öğretim ve meslek hayatının özetidir. Kitapta, gençlere hayatla ilgili tavsiyeler öneriliyor. Hayatta akıllı, sabırlı ve çalışkan olmanın faydaları; iyi insan olmanın yaşamı kolaylaştıracağı, yanlışlıkların hayatı zorlaştıracağı vurgulanıyor... 
Satın Al
This image for Image Layouts addon

Yeni Seri
Küçük Serçe | DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ

Hafıza Kuvveti

Güvenilir bir hafızanın insanın bütün hayatında önemli yeri vardır. Ögrencilerin hayatındaki yeri ise her seyden daha önemlidir. Bazı seylerin akılda kalması için bazı teknikler vardır...
Satın Al
This image for Image Layouts addon

Yeni Seri
Dört Erdem | DEĞERLER EĞİTİMİ

Her birey bir hazinedir. Onu keşfedip yeteneklerini çıkarmak gerekir...
Satın Al
This image for Image Layouts addon

Yeni Seri
Eğitici Şiirler | EĞİTİM KERVANI

...Dedim ki mercek ve camdan ateş yak
Dedi ki mercek, kâğıt, güneş ve cam
Dedim ki bunları kullanarak nasıl olur
Dedi ki güneş ışığı merceğe vurup ısıtınca.

MİKAİL TOPRAK
Satın Al
This image for Image Layouts addon

Yeni Seri
EŞİĞİN GERİSİNDE | Dünyaya Tamah Etmemiş Kadınlar

Doğal yaşamın üzerinde gittikçe artan baskının temel nedeni insanlığın yeryüzünün efendisi olma isteğidir. Doğaya tahakküm ile erkeğin kadına tahakkümü arasındaki ilişki birbirine paralel ve yakından ilgilidir...
Satın Al
This image for Image Layouts addon

Yeni Seri
BOZKIRDA HOŞ BİR SADA | | KESİRİÇLİ MEHMET HAFIZ

...Anadolunun bir köyünden başlayıp Almanya'ya kadar uzanan Kesiriçli Mehmet Hafız'ın hikayesi 50-60 yaşını geride bırakmış, Anadolu'da yaşayan yakınlarımızın hayatlarından sadece bir tanesidir...
Satın Al
This image for Image Layouts addon

Liman Çocuk Kütüphanesi
PRENSÊ PİÇUK | KÜÇÜK PRENS

İnsanın Ay üzerinde ilk yürüyüşünden yaklaşık yüz yıl önce, 1865'te yayımlanan bu roman, insanlı Ay yolculuğuna dair bilimsel düş gücü ve hiciv yönünden hayli zengin bir kehanet gibidir. Baltimore Silah Kulübü'nün seçkin üyeleri, Amerikan İç Savaşı'nın sona ermesiyle boşluğa düşünce, kulübün başkanı bir uzay silahı icat ederek, Ay'a bir yolculuk gerçekleştirme önerisini ortaya atar.
Satın Al
This image for Image Layouts addon

Liman Çocuk Kütüphanesi
KÜÇÜK PRENS | ORİJİNAL ÇEVİRİ

Uçağını Sahra Çölü'ne indirmek zorunda kalan bir pilot, orada küçük bir çocukla karşılaşır. Adı Küçük Prens'tir. Çocuk ona üç yanardağın ve muhteşem bir çiçeğin var oldugu gezegeni hakkında büyülü ve inanılmaz öyküler anlatır. Ve eşsiz bir dostlugun süregideceği bir serüven başlar...
Satın Al

Liman Çocuk Kütüphanesi
GECE UÇUŞU | ORİJİNAL ÇEVİRİ

Küçük Prens'in yazarı Saint-Exupéry külliyatından ilginç bir parça, Gece Uçuşu. Roman, 1931 yılı Femina Ödülünü aldıktan sonra, 1939 yılında sinemaya uyarlandı. Sivil havacılığın kuruluş dönemi serüvenlerinden birini anlatan bu yapıt, başarılı karakter analizleri, yoğun bir dil ve şaşırtıcı bir ayrıntılandırma tekniğiyle yazılmış...
Satın Al
This image for Image Layouts addon

Liman Çocuk Kütüphanesi
SAVAŞ PİLOTU | ORİJİNAL ÇEVİRİ

Saint-Exupéry'den tıpkı Gece Uçuşu gibi unutulmayacak bir yapıt. Antoine de Saint-Exupéry, II. Dünya Savaşı'nın en zor günlerinde keşif uçuşuna gönderilen pilotların gözünden, savaşın anlamsızlığını, insanı sevmenin yüceliğini, ölüm karşısında hissedilen duyguları büyüleyici bir dille romanlaştırılıyor...
Satın Al

Liman Çocuk Kütüphanesi
KÜÇÜK KARA BALIK | ORİJİNAL ÇEVİRİ 

Kış ortasında bir akşam vaktiydi. Denizin en derin yerinde, yaşlı mı yaşlı bir balık nine sayıları on iki bini bulan çocuklarıyla torunlarını çevresine toplamış, onlara bir masal anlatıyordu...
Satın Al
This image for Image Layouts addon

Liman Çocuk Kütüphanesi
80 GÜNDE DEVR-İ ÂLEM | ORİJİNAL ÇEVİRİ

Burlington Gardens'teki Saville row'un 7 numaralı evinde, bir İngiliz centilmen yaşıyordu. Bu centilmenin adı, Phileas Fogg'tu Bay Fogg, tüm İngiliz tüm centilmenleri gibi bir kulübün üyesiydi. Kendisi hiçbir şirket ya da kumpanyanın yönetim kurulu üyesi değil, sadece Reform Kulüp üyesiydi.
Satın Al
This image for Image Layouts addon

Liman Çocuk Kütüphanesi
İKİ YIL OKUL TATİLİ | ORİJİNAL ÇEVİRİ

Chairman yatılı okulundan bir grup öğrenci, eğlenceli bir yat gezisi için hazırlanıyordu. Yolculuk sabah güneş doğarken başlayacağı için öğrenciler akşamdan yata yerleşmiş ve erkenden uyumuşlardı.
Satın Al

Liman Çocuk Kütüphanesi
DON KİŞOT | ORİJİNAL ÇEVİRİ

1605 ve 1615’te El ingenioso hidalgo Don Quijote de La Mancha (Marifetli ayan Don Kişot de La Mança) ve Segunda parte del ingenioso caballero Don Quijote de La Mancha (Marifetli şövalye Don Kişot de La Mança'nın ikinci bölümü) olmak üzere iki bölüm halinde yayımlanan roman, İspanyol Altın Çağından bir örnek olarak en akıcı edebi eserlerden biridir ve belki de İspanyol edebiyatına ciddi bir giriştir. Modern Batı edebiyatının en kayda değer kurgu romanlarındandır.
Satın Al
This image for Image Layouts addon

Liman Çocuk Kütüphanesi
BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE | ORİJİNAL ÇEVİRİ

Finlandiyalılar 19. yüzyılın sonlarında özerkliklerini kazanınca kendi kültürlerini özgürce geliştirme olanağına kavuştular. Artık ülke aydınlarının öncülüğünde, tutkuyla çağdaş medeniyet yolunda ilerleyebilirlerdi. Tıpkı Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türkiye gibi…
Satın Al
This image for Image Layouts addon

Liman Çocuk Kütüphanesi
AY'A YOLCULUK | ORİJİNAL ÇEVİRİ

İnsanın Ay üzerinde ilk yürüyüşünden yaklaşık yüz yıl önce, 1865'te yayımlanan bu roman, insanlı Ay yolculuğuna dair bilimsel düş gücü ve hiciv yönünden hayli zengin bir kehanet gibidir. Baltimore Silah Kulübü'nün seçkin üyeleri, Amerikan İç Savaşı'nın sona ermesiyle boşluğa düşünce, kulübün başkanı bir uzay silahı icat ederek, Ay'a bir yolculuk gerçekleştirme önerisini ortaya atar...
Satın Al
This image for Image Layouts addon

Liman Çocuk Kütüphanesi
BEYAZ DİŞ | ORİJİNAL ÇEVİRİ

Beyaz Diş vahşi bir hayvanın gözünden, hem doğal hayata hem de insanların acımasız dün yasına eleştirel bir bakış...
Beyaz Diş Alaska’nın sert doğa koşullarında geçen, nefes kesici bir macera hikâyesi anlatıyor. Yarı köpek bir anne ile kurt bir babanın yavrusu olarak dünyaya gelen Beyaz Diş, doğduğu günden itibaren farklılığının gölgesinde bir hayat sürmeye başlar.
Satın Al
This image for Image Layouts addon

Liman Çocuk Kütüphanesi
DENİZLER ALTINDA 20,000 FERSAH | ORİJİNAL ÇEVİRİ

Jules Verne'in 1870 yılında yayımlanan bu romanında, Kaptan Nemo'nun Nautilus adlı denizaltısıyla yolculuğa çıkıyoruz. Gemilere çarpıp
onları batıran dev bir deniz canavarı zannedilen Nautilus, toplumla olan tüm bağlarını koparmış, bilgili, kültürlü bir adam olan Kaptan Nemo tarafından yönetiliyor.
Satın Al
This image for Image Layouts addon

Liman Çocuk Kütüphanesi
ÇOCUK KALBİ | ORİJİNAL ÇEVİRİ

Üçüncü sınıfa giden Enrico bir günlük tutmaya başlar. Bu sınıfta yeni bir öğretmeni, yeni arkadaşları vardır. Enrico kısa sürede sınıftaki her çocuğun farklı bir hikâyesi olduğunu keşfeder. Bazılarının ailesi çok zengin, bazılarının ailesi ise çok fakirdir. Enrico defterine yazdıkça, okulda sadece dersleri değil hayatı da öğrenmeye başladığını fark edecektir.
Satın Al
This image for Image Layouts addon

Liman Klasik
KÜRK MANTOLU MADONNA | ORİJİNAL METİN

Hep başkalarının istediği gibi yaşayan Raif Efendi, memnuniyetsiz hayatının tek bir anıyla değiştiğine şahit olacaktır: Maria Puder isminde bir kadına âşık olduğunda...
Satın Al
This image for Image Layouts addon

Liman Klasik
AMOK KOŞUCUSU | ORİJİNAL METİN

Amok Koşucusu ikilemlerin hikâyesidir, vicdanıyla aklı arasında kalanların hikâyesi… Aynı zamanda bir delilik hali... Hint Adaları’nda doktorluk yapan adama günün birinde zengin bir kadın gelir, çaresizce doktordan yardım ister, fakat doktor onu reddeder. Kadının zenginliği ve tavırları onu öfkelendirir...
Satın Al
This image for Image Layouts addon

Liman Klasik
BİLİNMEYEN BİR KADININ MEKTUBU | ORİJİNAL METİN

Stefan Zweig Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu (Brief einer Unbekannten) adlı uzun öyküsünü 1920'li yılların ilk yarısında kaleme aldı. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'nun kadın kahramanını sadece uzun bir mektubun yazarı olarak tanıyoruz. Kadının hayatı boyunca sevmiş olduğu erkek için kaleme aldığı bu mektubun "gönderen"inin adı yoktur...
Satın Al

Liman Klasik
KORKU | ORİJİNAL METİN

Müzik yeniden başladı. Yanına bir beyefendi geldi ve Irene kendiliğinden onun koluna atıldı. Fakat şimdi kurşun gibi ağırlaşmıştı; neşeli melodi onun kanatlanmasına izin vermiyordu. Her adımda ruhu işkence çekiyordu. Kavalyesinden özür dileyip dansı bıraktı. Kocası yakınlarda mı diye etrafa bakınırken onu tam arkasında kendisini izlerken bulup irkildi.
Satın Al
This image for Image Layouts addon

Liman Klasik
OLAĞANÜSTÜ BİR GECE | ORİJİNAL METİN

Hep başkalarının istediği gibi yaşayan Raif Efendi, memnuniyetsiz hayatının tek bir anıyla değiştiğine şahit olacaktır: Maria Puder isminde bir kadına âşık olduğunda...
Satın Al

40 KİTAP
VE KOZADA KELEBEK UYANIR | ŞİİR

Oysa Haziran'dır hüznü isyanın,
günün de sesi soluğu var
hele bir türkü söyle derinden
şen olsun yüreğimin şehri...
Satın Al

40 KİTAP
KÜÇÜK ODA İZLERİ | ŞİİR

yaşadığım ikinci bir dün olurmu, bilmiyorum
kayıp bir düşüm tut ki
yüreğine sar kalmasa da,
sığınacağımız yeri dünyanın
Satın Al

40 KİTAP
RONİ | ÖYKÜ

dedim yoksulluğun ocağı söne
açıldı gözleri atıldı öne
dedim dur bakayım, dedi ne güne
arkasından baltasını biledi.
Satın Al

40 KİTAP
BİSİKLETÇİ | ÖYKÜ

Sevgi insanın isminden daha özeldir. O yüzden ayfer'in adını küçük harfle yazıyorum...
Satın Al

40 KİTAP
BAHARIN GELİŞİNİ ENGELLEYEBİLİRLER | ŞİİR

...ah güzel, sen bu yolu kendin için susuyorsun
sünüyorsun ateşime, zehirlisin, bu keder
öpüşüyor küçük kuşlar, bir hayal bu sadece
bahçende gizli sunak, herkeslerden bîhaber.
ben koca kışım, sen bahar, erguvansın, utangaç
kara dünya, gözlerim ve uzağa dalarak
...

Satın Al

40 KİTAP
BİR CÜMLE İNSANLAR | TARİH

...Taşı Delen Suyun Gücü Değil, Damlaların Sürekliliğidir...
Satın Al

40 KİTAP
DÜNYANIN DOĞUSUNDAN | ŞİİR

Antik bir halının üstünde konuşmuştuk seninle. 
Tespih taneleri gibi dağılırken ortak belleğimiz, 
Atlasta sararmış bir çöle dönen ruhundan 
ve Ortadoğu’da yüz yıllık düşünü yitirenlerden söz etmiştin. 
Masmavi bir kelebek çıkıyordu sözlüklerin arasından, 
Gül yaprakları biriktiriyordu biri iri bir şişede… 
Anlam usul usul yitiriyordu iktidarını… 
Satın Al

40 KİTAP
İĞNELİ İMGELER | ŞİİR

Sık dişini Emo...!
Ne kaldı bahar’a yaz’a
Demem o ki..!
Kol kola ve de Mayıs’a
Satın Al

40 KİTAP
BİR AŞKIN GİZLİ ALFABESİ "O" | ŞİİR

Kirpikleri yok bekleyişlerin
Ve biz çok kirlendik seninle göz göze ıslanmayalı
Vaktin varsa bugün, biraz ağla bizim için
Satın Al

40 KİTAP
MERZA KADER DOĞUYOR | BİLİMKURGU

Şimdi söyle gece,
karanlık değil miydi hikayelerimiz
ve biz aşkta, yolumuzu da yıldızlarla çizmedik mi?
Gönlümüzü karartan kader,
sende yenilirsin bir gün
zira bana baki kalan bir şeyi göster
sana onun adı Tanrı diyeyim!
Satın Al

40 KİTAP
GÜLÜMSE | ŞİİR

...Hem sana,
Hem susuz kalmış toprağa.
Nefes alan, her cana.
Gününü güzel eder,
Gülümsersin hayata kısaca.
Satın Al

40 KİTAP
MEMLEKET ŞİİRLERİ | ŞİİR

Ayaş’a olan hisler,
Dizelerden döküldü.
İşte size,
Nevin den seslenişler.
Her birinize gönülden,
Saygı ve sevgilerimle
Teşekkürler.
Satın Al

40 KİTAP
BİR DÖNEMİN ÖYKÜSÜ - GAZİ MUSTAFA KEMAL | TİYATRO OYUNU

İki perde olarak yazılmış olan bu tiyatro oyunu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, NUTUK adlı eserinin sahneye uyarlanmasıdır...
Satın Al

40 KİTAP
O BÜYÜK GÜN GELDİĞİNDE | ANI

Mevsim ilkbahar, sıcak bir yaz olsa da
Gece gündüz farketmez
Ben her zaman hazırım.
Adımın yazıldığı taş bile yok olsa
Kalmamış ta olsa bu dünyada mezarım
Hatırlayıp tek canlı gelmese de başucuma
Müjdeyi ben doğadan alacağım.
Nasırlı ellerle yaratılan o görkemli bayrama
Hiç kimse farketmeden ben de katılacağım.
Satın Al

40 KİTAP
KURUTULMUŞ AŞKLAR | ŞİİR

Hayat pişmanlıklar yığınıdır
Geriye dönüp baktığında
O yığın ne kadar azsa
O kadar iyi yaşamışsındır
Satın Al

40 KİTAP
SU DAĞINDA MAVİ KOKU | ŞİİR

...Adına ne diyelim şimdi, yolun ve yumruğun
Rüzgarın peşinde bir kiralık katil
Adına ne diyelim şimdi
Ölümü alnından öpenin...
Satın Al

40 KİTAP
Hİ ve DİĞER HİKÂYELER | AKADEMİK

Yarım kalmanın da çeşitleri vardır. Mesela ansızsın dalından koparılan bir elma ile birine armağan edilmek üzere koparılmış bir gülün çaresizlikten solması gibi. Ya da ansızın elinden düşüp de kırılan bir bardak gibi.

Kimileri elimizden kayıp düştü, kimileri ise kırılıp, dökülüp yüreğimizden düştü. Elinde olmayan şeyler vardır mesela. Mesela ben kimseye söyleyemediklerimi gittim bir sokak lambasına anlatım. Hatta bugün bile gece olunca şemsiyemi alıp yağan yağmura rağmen gittim içimdekilerini aynı sokak lambasına anlatım.

Satın Al

40 KİTAP
ÇOCUKLAR İÇİN NUTUK | PEDAGOJİK OLARAK ONAYLI (TÜRKİYE'DE tEK)

"Küçük hanımlar, küçük beyler! sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz."

-Mustafa Kemal ATATÜRK
Satın Al
© {2020} Liman Yayınevi. Tüm Hakları Saklıdır. Web Tasarımı Dağsu Sönmez